Káva a čaj

Všetko o káve

Všetko o káve

Legendy o káve

Určite vás tiež niekedy napadlo, práve v tej chvíli, keď ste si vychutnávali šálku dobrej kávy, odkiaľ vlastne pochádza. Tak teda: káva pochádza z provincie Kaffa v Etiópii. Prvé zmienky sú z roku 850, keď si podľa legendy pastier kôz Kaldi všimol, že jeho zvieratá neobyčajne ožijú po tom, čo sa napasú plodov z neznámeho, stále zeleného kra. Sám ochutnal jeho plody a aj on bol zrazu sviežej mysle a plný sily.

Ďalšia legenda pochádza z 13. storočia a hovorí o lekárovi Omarovi z Jemenu, ktorý varil na svojom putovaní Arabským polostrovom odvar z bobúľ stále zeleného kra rastúceho pri ceste. Tento nápoj často podával chorým a vďaka tomu ho predchádzala povesť zázračného liečiteľa. V Mekke mu bol za jeho skutky dokonca postavený chrám.

História kávy

Káva bola dlhé stáročia (až do 18. storočia) strážená ako oko v hlave obyvateľmi Arabského polostrova. Miestni obyvatelia si na káve cenili to isté, čo si ceníme my: povzbudivé účinky, delikátnu chuť a silnú arómu. Arabi tiež začali kávu v skromnom množstve vyvážať. Aby si zachovali pozíciu jediného pestovateľa kávy, zámerne znehodnocovali kávové semená varom, aby nemohlo dôjsť k vypestovaniu krov kávovníka mimo Arábie.

Na začiatku 17. storočia sa však tajne podarilo Holanďanom priviezť niekoľko zelených kávových zŕn. Obratom začali pestovať kávovníky vo svojich zámorských kolóniách, najmä na Cejlóne (1658) a v Indii (1697).

O ďalšie rozšírenie kávovníka do ostatných oblastí sveta sa následne najviac zasadili Angličania a Španieli, ktorí zaviedli pestovanie kávy vo svojich kolóniách. Najznámejšie krajiny so silnou výrobnou tradíciou tejto kávy sú Brazília, Kolumbia, Etiópia, Mexiko, India a východná Afrika.

Kávovník arabský (Coffea arabica)

dorastá do výšky 3m a za priaznivých podmienok dáva prvé plody 3 roky po vysadení. Úrodu poskytuje 25 – 35 rokov podľa odrody a pôdno-klimatických podmienok. Ker sa väčšinou pestuje vo výškach od 1 000m do 1 800m. I keď 75% svetovej produkcie kávy sú typy arabica, iba jedna pätina z vypestovaného množstva sú veľmi kvalitné zrná. Jednotlivé odrody kávovníka arabského sú pestované v rôznych produkčných oblastiach a líšia sa predovšetkým vzrastom kra a tvarom jeho listov a kvetov. Káva arabica má výraznej- šiu arómu a obsahuje menej kofeínu než robusta. Kávovník robusta

(Coffea robusta)

poskytuje prvú úrodu už 2 roky po vysadení a plody dozrievajú priebežne po celý rok. Je značne odolný proti nižším teplotám a chorobám postihujúcim kávovníkové plantáže. Pestuje sa vo výškach 500 až 900m. Pozberané kávové zrná nedosahujú kvalitu arabiky a sú menšie. Obsahujú 2-3násobné množstvo kofeínu oproti kávovníku arabskému. V niektorých krajinách, najmä v Afrike a juhovýchodnej Ázii, sa jej pestovaniu dáva prednosť pre jeho menšie nároky na akosť pôdy a vyššiu úrodnosť. V súčasnosti predstavuje zber tejto kávy cca 25% svetovej produkcie a jej podiel sa stále zvyšuje.


Výroba kávového extraktu

Až do fázy mletia sú východiskovou surovinou na výrobu rozpustnej kávy kávové zrná. Čerstvo pražené kávové zrná sa bez chemických prímesí pomelú na hrubé čiastočky a potom sa lúhujú v horúcej vode pod vysokým tlakom. Tým vznikne hustý koncentrát a potom sa sušia dvoma možnými spôsobmi – sprejovaním alebo vymrazovaním.

Častejšia výroba kávy, tzv. sprejovanie, prebieha vo veľkej nádobe – veži. Do jej hornej časti je privádzaný kávový koncentrát, ktorý je rozprašovaný smerom dole v drobných kvapôčkach. Zo spodnej časti veže je smerom hore proti týmto kvapkám kávy vháňaný horúci vzduch. Tým dochá- dza k odparovaniu vody a sušeniu kávy. Kávový extrakt sa potom hromadí v spodnej časti veže.

Pri použití druhej metódy, tzv. vymrazovania, sa kávový extrakt naleje do veľkých plochých nádob a nechá sa zmraziť pri teplote −40 °C. Potom sa rozdrví na jemné doštičky, ktoré sa následne vhadzujú do vákuovej komory. Tam dochádza pri nízkych teplotách k odparovaniu vody. Vďaka tomu sa vlastnosti kávy uchovajú vo vysokej kvalite a káva získava vynikajúce chuťové a aromatické vlastnosti.

Z kra až do obľúbenej kaviarne

Aby ste si mohli vychutnať kávu, musí jej výrobca dodržať nielen náročné postupy pri jej zbere a spracovaní, ale aj správne ju skladovať. Stačí, aby urobil jednu drobnú chybu, a milovníkom kávy zostanú len oči pre plač. Nesprávnym skladovaním sa káva môže celkom znehodnotiť, a to platí nielen pre čerstvo pozberané zrná, ale aj pre zrná už spracované.

A pritom sa zdá, že udržať kávu v extra kvalite nie je nič náročné. Stačí ju mať na suchých, tmavých, dobre vetraných miestach – to napokon platí aj pre kávu, ktorú máme uloženú doma.

Pri ceste zo spracovateľského miesta až na váš stôl sa káva skladuje v bavlnených vreciach, aby mohla „dýchať“. Z nich potom putuje do spracovateľských liniek, kde je najčastejšie balená do praktických lamelových uzatvárateľných obalov, ktoré perfektne udržia arómu a chuť kávy. Aj vďaka nim máte príležitosť ucítiť rovnakú vôňu, aká zlákala podľa legendy pastiera kôz Kaldiho a lekára Omara.